Loutraki, Greece

Greece/Görögország

2020. január 13-17-ig Görögországban jártam intézménylátogatáson iskolánk Erasmus+ KA1-es programja keretében. Véletlen egybeesés következtében kiutazó delegációnk 10 fős volt. Ennek oka, hogy én intézménylátogatásra, kolléganőm tanítási gyakorlatra utazott, viszont erre az időre esett iskolánk Erasmus+ KA2-es programjának találkozója is, így két kolléganő és hat diákkal egészült ki a csapat.

Loutrakiban, egy jellegzetes nyaralóvárosban, a helyi általános iskolában látogattam tanórákat illetve lehetőségem nyílt tanítani is.
A hét feladata számomra hospitálás volt, míg kolleganőm, aki egyben a program fő-koordinátora is, két hét tanítási gyakorlatra érkezett az iskolába. Témánk a tartalom alapú oktatás, azaz a CLIL volt, melynek során a Naprendszer két bolygójával ismerkedett meg a nemzetközi csapat, melyben görög, portugál, bolgár és lengyel diákok is volta a magyaron kívül. Így a tanórák látogatása mellett nem csak a görög oktatatásba volt lehetőségem belepillantani, hanem a programban részt vevő többi ország pedagógusainak óráit is megfigyelhettem. Láthattam a külföldi diákokat munkavégzés közben, hogy milyen szinten beszélnek angolul, hogyan tudnak együtt dolgozni más nemzetek diákjaival, hogyan ismerkednek egymással és hogyan viselkednek, akkor, ha nincs mellettük olyan ember, aki az anyanyelvükön beszél.

Az iskola, ahol dolgoztunk, egy érdekes épülettömb volt, a tantermek, a tanári szoba, mind a szabadba nyílt, nem hasonlított a magyar iskolákhoz. Az iskolában a diákok csak a délelőtti tanórákon vannak, délután már nincs oktatás és étkezési lehetőség sincs. Ugyan van az udvaron egy büfé, ahol szendvicset és innivalót lehet venni, de a gyerekek nem reggeliznek, és nem ebédelnek itt. A tantermekben hagyományos tábla van, illetve szabadon vihet a pedagógus az órájára laptopot és kivetítőt, de internetes hozzáférés nem volt.

A hét programja a Naprendszer és ezen belül a Föld illetve a Mars bolygók voltak. Minden tanóra, minden kirándulás, foglalkozás e témákhoz kapcsolódott. A hét során több órát is volt alkalmam látni, szám szerint tizenegyet. Nagyon érdekes volt megfigyelni a különböző nemzetek pedagógusait és diákjait, hogyan tanulnak, hogyan tanítanak, hogyan használják az angol nyelvet, ki mennyit ért és hogyan találja fel magát egy viszonylag idegen közegben. A tanórák a CLIL módszert követve épültek fel, aminek lényege, hogy esetünkben egy természettudományi tárgyat (földrajz) tanulnak a diákok, de az órán csak angol nyelven beszélhet a tanár és a diák is. A célnyelv esetünkben rendkívül fontos volt, hiszen az angol volt az egyetlen közös nyelv, így az anyanyelvre nem tudtak támaszkodni a résztvevők. A diákok eddigi ismeretére és a logikus gondolkodásra alapozva, nyújtott a pedagógus új ismereteket az órán, lehetőleg minél érdekesebb feladatokon keresztül. Az órákon volt szó a Mars bolygóról, annak adottságairól és a lehetőségről, hogy élhetne- e ott ember. Előtérbe került a mitológia is, a Földanyával és Mars, a hadiistennel kapcsolatban. Tanultak a diákok a Földről, mint otthonunkról, de azokról a természetkárosító hatásokról is, melyek Földünket érik. Mint aktív résztvevőnek, nekem is lehetőségem nyílt tanítani. Saját órámon a Földünket érintő két természeti katasztrófát emeltem ki, a vulkánkitöréseket, fölrengéseket.

Az Erasmus+ KA2-es munkaprogramja miatt a hét egyik legizgalmasabb napja az volt, amikor ellátogattunk Athénba és körbevezettek minket az athéni csillagvizsgálóban, sok érdekes információval gazdagítva tudásunkat, illetve sétálhattunk az Akropolisz romjai közt. A gyerekek számára emlékezetes marad az az este, amikor görög családok látták őket vendégül, mindenki mosolyogva és rengeteg mesélni valóval tért vissza.

A hét tanároknak, diákoknak egyaránt nagy élmény volt. Voltak olyan gyerekek, akik most látták először a tenger vagy most repültek életükben először. Ezek a tapasztalatok egy életre szólnak és biztos mindig szívesen emlékeznek vissza rá.

Számomra is nagy élményt nyújtott a hét. Nem csak az általam látogatott iskola tanítási módszereivel és szokásrendszerének megismerésével gazdagodtam, de betekintést nyertem egy nemzetközi tanárok és diákokból álló csoport munkájába, megismertem az ő tanítási szokásaikat, módszereiket. Örülök, hogy ennek az élménynek részese lehettem.

Ivanics Renáta
Angol tanár

Loutraki, the school and sightseeing


Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started